Ultrazvuková terapia

Zariadenie na ultrazvukovú terapiu generuje ultrazvukové vlny pomocou dvoch hlavných komponentov generátora a hlavice. Ultrazvuk je úspešne používaný vďaka svojím mechanickým, tepelným, chemickým a biologickým účinkom na ťažkosti ako sú: zápalové reumatické ochorenia muskuloskeletálneho systému, traumatické kontúzie, vyvrtnutia, kŕče, zápalové ochorenia periférnych nervov ako neuritída alebo neuralgia a periférne cirkulačné poruchy.

 

Úvod

Ultrazvukové vlny sú generované pomocou dvoch hlavných komponentov generátora a ošetrovacej hlavy. Tri rozdielne účinky ultrazvuku sú:

• A) Mechanické účinky (primárny efekt): Pomocou ultrazvuku je väčšina častíc v sonikovanomtkanive je vibrovaná a akcelerovaná      (= vysokofrekvenčná vibračná masáž).
• B) Tepelné účinky (primárny efekt): V oblasti sonikovaného tkaniva sa lokálne zvyšuje teplota.Tok energie a teplota v ošetrenom tkanive je ovplyvnená absorpciou a odrazom ultrazvuku a z tohto dôvodu je pre tkanivo vysoko špecifická.
• C) Piezoelektrický účinok (primárna akcia): Pri meniacom sa mechanickom tlaku elektrickýpotenciál je indukovaný najmä v kostiach, vedie to k zvýšeniu bunkovej aktivity.
• A naviac: biologické účinky (sekundárne účinky): Vďaka tepelným a mechanickým účinkomvznikajú biologické účinky, ako sú lepšia priepustnosť membrány, vazodilatácia s výslednouúľavou od bolesti.

Trvanie liečby závisí nielen od veľkosti ošetrovanej plochy tela a veľkosti použitej ošetrovacej hlavice, ale aj od relatívneho stavu ochorenia.Liečba ultrazvukom trvajúca 5 minút zvyčajne postačuje pre zónu s priemernou veľkosťou. Pri ťažkostiach sprevádzaných zmenami v štruktúre tkanív, ako je sklerodermatitída, artróza atď., Je obvykle výhodné predĺžiť expozíciu približne na 10 minút na jednú oblasť. Ošetrované zóny rozprestierajúce sa v určitej dĺžke, ako sú napríklad nervové dráhy, sa rozdelia na niekoľko oblastí, ktoré sú vystavené ultrazvuku jedena po druhej po dobu 5 (alebo 10) minút.

 

Zlaté pravidlo je: čím je viac akútnejší priebeh, tým nižšia intenzita je použitá a čím je viac chronický priebeh, tým väčšia intenzita je použitá. Dávajte pozor pri dávkovaní pri začiatku liečby. Toto sa odporúča najmä pri ošetrení trupu ultrazvukom: nezabúdajte na to, že môžu byť blízko citlivé orgány (pozri Kontraindikácie). Horná hranica prípustnej intenzity je vo všeobecnosti signalizovaná výskytom periostálnej bolesti, za predpokladu, že pacient nevykazuje žiadne senzorické poruchy. Liečba môže byť považovaná za terapeuticky vhodnú, ak je intenzita taká, že práve detekovaný pocit tepla je normálny pre citlivého pacienta. Poddávkovanie predstavuje riziko neúčinnosti, a teda plytvanie časom.

 

Počet požadovaných ošetrení (vykonávaný denne alebo každý druhý deň, závisí od okolností) záleží na tom, aká úspešná je liečba. Zvyčajne je potrebná iba jedna, alebo dve ďalšie liečby, po tom čo príznaky ustúpia. Vo všeobecnosti postačuje 10 až 15 ošetrení. Ak je zlepšenie iba pomalé, pokračujte v liečbe až do dosiahnutia uspokojivého výsledku. Dokonca aj tam, kde sa to zjavne zhoršuje neodporúčame, aby ste ukončili liečbu pred tretím alebo štvrtým sedením. Ak zhoršenie pokračuje, odporúča sa skontrolovať diagnózu (napr. vyskočená platnička s ischiasom, ohniská). Často sa stáva, že procesy zmeny organizmu môžu byť priaznivo ovplyvnené rozšírenou terapiou až do 40 ošetrení.